Orlik(i) po elbląsku : Rafał Traks
Wróć do strony głównej


Już 21 października 2018 r. wybory samorządowe.
Zaangażuj się - zmień Elbląg na lepsze!


Orlik(i) po elbląsku data wpisu: Sierpień 25, 2010, źródło: portEl.pl.

Mam nadzieję, że przedstawiony poniżej tekst zapoczątkuje dyskusję dotyczącą budowy tego rodzaju kompleksów w Elblągu. W końcu Orlik 2012 realizowany jest przede wszystkim z myślą o dzieciach i młodzieży, aby mogły one cieszyć się z uprawiania sportu w bezpiecznych warunkach, na nowoczesnych obiektach.

Oczywistym jest fakt, że w Elblągu brakuje nowoczesnych kompleksów sportowych. Państwo jest zobowiązane do zapewnienia obywatelom możliwości uprawniania sportu bez względu na to, czy ktoś jest bogaty, biedny, czy jaką ma pozycję społeczną.

Każdy z nas wie, że najlepszym sposobem na „zabicie” wolnego czasu jest uprawianie sportu, a przecież propagowanie zdrowego stylu życia jest jednym z najważniejszych zadań. Zwracam uwagę przede wszystkim na możliwość organizowania rodzinnych zawodów sportowych czy weekendów ze sportem.

W 2012 roku na terenie Polski oraz Ukrainy zostaną zorganizowane Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. W celu promocji tego europejskiego wydarzenia Rząd musiał zintensyfikować zadania. Strategia Rozwoju Sportu 2015 zwraca uwagę na fakt, że celem działania Ministerstwa Sportu i Turystyki jest zmniejszenie dystansu, jaki w tej dziedzinie dzieli Polskę od innych krajów europejskich. Aby te zadania mogły być realizowane, zgodnie z planem powstał program Moje Boisko – Orlik 2012, który zwraca uwagę na budowę ogólnodostępnych, bezpłatnych kompleksów boisk sportowych wraz z szatniami i zapleczem socjalnym w każdej gminie na terenie całego kraju. Założeniem programu jest udostępnienie dzieciom i młodzieży nowoczesnej infrastruktury sportowej w celu aktywnego uprawiania sportu. Podstawowym warunkiem przystąpienia do projektu jest założenie, że budowa obiektu będzie współfinansowana z budżetu jednostki samorządu terytorialnego. Kompleks będzie ogólnodostępny i nieodpłatny pod nadzorem trenera czy animatora sportowego.

Budowa Orlika
Na stronie www.Orlik2012.pl można uzyskać informację, jak wybudować tzw. Orlika. Jednostka samorządu terytorialnego (Miasto Elbląg) aplikuje o udział w programie we właściwym terenowo urzędzie marszałkowskim (w naszym przypadku będzie to Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego), który wybiera beneficjentów programu i przekazuje ich wykaz do zatwierdzenia do Ministerstwa Sportu i Turystyki. Zatwierdzone jednostki samorządu terytorialnego składają wnioski wraz załącznikami do Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Jak wygląda Orlik
Program Moje boisko – Orlik 2012 obejmuję budowę kompleksu sportowo-rekreacyjnego, w skład którego wejdą dwa boiska sportowe. Pierwsze boisko piłkarskie jest ogrodzone, wyposażone w piłkochwyty, z nawierzchnią wykonaną na podbudowie dynamicznej z trawy syntetycznej trwale montowanej do podłoża z dwoma bramkami do gry w piłkę nożną. Drugie boisko wielofunkcyjne do koszykówki i piłki siatkowej ogrodzone z nawierzchnią poliuretanową wykonaną na podbudowie dynamicznej z wyposażeniem montowanym w sposób trwały do podłoża (kosz oraz komplet wyposażenia do gry w piłkę siatkową).

W skład kompleksu sportowo-rekreacyjnego wchodzi jeszcze budynek sanitarno-szatniowy z magazynem sprzętu gospodarczo-sportowego, szatniami dla każdej płci lub drużyny, zespół higieniczno-sanitarny oraz pomieszczenie gospodarza obiektu i trenera środowiskowego. Kompleks musi być oświetlony co najmniej ośmioma lampami umieszczonymi na słupach. Orlik musi być umieszczony w miejscu bezpiecznym i z łatwym dojazdem do obiektu np. przy szkołach.

Aby zajęcia sportowo-rekreacyjne były realizowane profesjonalnie i prawidłowo, Ministerstwo Sportu i Turystyki jest zobowiązane do pokrycia kosztów zatrudnienia „animatorów spotu”, tzn. osób organizujący i prowadzący zajęcia. Osoba taka musi posiadać odpowiednie kwalifikacje.

Koszty
www.orlik2012.pl szacuje, iż wstępny koszt budowy kompleksu wynosi około 1 065 000 zł. Koszt budowy trzeciego Orlika przy Zespole Szkół Powszechnych w Pasłęku wyniósł 934.694,52 zł. Kwota środków budżetowych przeznaczonych na realizację zadań objętych programem będzie wynosić 33% kosztów, czyli mniej więcej około 340 000 zł.

Po przedstawieniu Państwu całego zestawienia dotyczącego kompleksu sportowo-rekreacyjnego „Moje boisko – Orlik 2012” chciałbym zadać pytanie, dlaczego 127-tysięcznego miasta o budżecie przekraczającym 550 mln zł. nie stać na budowę co najmniej trzech takich kompleksów? Jako ciekawostkę oraz za wzór w budowie Orlików można by wziąć leżący 20 km od Elbląga Pasłęk. Miasto posiadające około 13 tys. mieszkańców z budżetem około 65 mln zł właśnie zakończyło budowę trzeciego takiego kompleksu.

Mam nadzieję, że przedstawiony poniżej tekst zapoczątkuje dyskusję dotyczącą budowy tego rodzaju kompleksów w Elblągu. W końcu Orlik 2012 realizowany jest przede wszystkim z myślą o dzieciach i młodzieży, aby mogły one cieszyć się z uprawiania sportu w bezpiecznych warunkach, na nowoczesnych obiektach.

A tego typu boisk sportowych w Elblągu nadal brakuje.

Artykuł został opublikowany na stronie portEl.pl

Zobacz więcej w kategoriach: W mediach. Tagi: , , , .

Imię / Nick (wymagane)

Email (wymagany)

WWW

Komentarze© Copyright 2019 • Rafał Traks Radny Rady Miejskiej w Elblągu