Przemówienie Marka Pruszaka – Przewodniczącego Rady Miejskiej podczas 38. ROCZNICY POROZUMIEŃ SIERPNIOWYCH : Rafał Traks
Wróć do strony głównej


Już 21 października 2018 r. wybory samorządowe.
Zaangażuj się - zmień Elbląg na lepsze!


Przemówienie Marka Pruszaka – Przewodniczącego Rady Miejskiej podczas 38. ROCZNICY POROZUMIEŃ SIERPNIOWYCH data wpisu: Sierpień 30, 2018, źródło: Rafał Traks.

 

Szanowni Państwo.

Jesteśmy dumni z Polski.  Jesteśmy dumni z Solidarności – tego wielkiego Ruchu Patriotycznego, który przemienił naszą Ojczyznę i Europę. Dumni  z takich ludzi jak  Anna Walentynowicz, która mimo represji i aresztowania nie sprzedała swoich kolegów komunistom. To wyrzucenie z pracy w Stoczni Gdańskiej, tej nieugiętej kobiety spowodowało sierpniowe strajki, po których doszło do podpisania historycznych Porozumień. Dlatego nazwano ją Anna Solidarność.

Pamiętamy jak wiatr wolności powiał wtedy od morza wlewając nadzieję w serca Polaków … a po roku  zdradziecki cios komunistów –  stan wojenny.

Pamiętamy wymordowanie górników w kopalni Wujek i  bestialskie zabójstwo patrona Solidarności ks. Jerzego Popiełuszki, który zło dobrem zwyciężał, a potem sąd nad jego mordercami z SB –  parodia procesu sądowego, w której najbardziej winny był Kościół.  Jeszcze pod koniec lat 80-tych robotnicy byli bici przez SB-eków do nieprzytomności, kopani, poniżani, bo odważyli się krzyknąć – Solidarność!

Ludzie Solidarności walczyli o prawdziwą wolność Polaków. Dziś protesty w obronie sądów,  konstytucji to,  mówiąc językiem młodzieżowym –  wielka ściema. Wiemy przecież, że nie chodzi o sądy, ani o konstytucję, ale  o utracone wpływy, o utrwalenie patologii –  prosty człowiek  karany z pełną surowością za drobne przewinienia, a poplecznicy SB traktowani ulgowo nawet za poważne przestępstwa.  Skończyły się manipulacje Trybunałem Konstytucyjnym sprzed 2015 roku, manipulacje sądami, kończą się pieniądze.  PiS zabrał miliony. Prawda. Komu odebrał? Wiemy! I bardzo słusznie, bo dał je dzieciom na wakacje i na wyprawki szkolne; dał tysiącom polskich rodzin, by mogły stanąć na nogi. Na tym polega prawdziwa wolność, o którą walczyła Solidarność i o której mówił premier Morawiecki w Elblągu. Prawdziwa wolność jest wtedy,  gdy Polacy sami mogą decydować o swoim życiu  i traktuje się ich podmiotowo. Donosy na Polskę do Brukseli nic tu nie pomogą. W 2015 roku Polacy w demokratycznych wyborach zdecydowali o tych właśnie zmianach, które teraz zachodzą. Realizowane są podstawowe postulaty obecnej Solidarności. Przywrócono wiek emerytalny, podnosi się płacę minimalną, likwiduje się umowy śmieciowe, rodzice decydują czy posłać swoje sześciolatki do szkoły.

Jeden ze znanych francuskich dziennikarzy w czerwcu tego roku powiedział takie słowa: „Europo, daj spokój Polsce. Bierz z niej przykład, bo sama giniesz” (…) Mówił, że „to miała być Europa ducha, a nie tylko biznesu. Kiedy więc walczy się dziś z Polską, to tak naprawdę walczy się z ideami, na których budowana była wspólnota europejska. To Polska jest prawdziwym dziedzicem tych wartości, a nie Bruksela.”

A św. Jan Paweł II – wielki przyjaciel Solidarności w 1991 roku mówił, że „zawsze byliśmy i jesteśmy w Europie (…)  tworzyliśmy ją z większym trudem, aniżeli ci, którym się przypisuje albo którzy sobie przypisują patent na europejskość.”

Szanowni Państwo.

Solidarność walczy i dziś o każde miejsce pracy, o godność ludzi pracy. Bezrobocie w kraju  obecnie jest najniższe po 89 roku – w czerwcu wynosiło mniej niż 6%, w Olsztynie ok. 4,5%, w Elblągu  ponad 9%.  Dlaczego w naszym mieście jest wciąż stosunkowo wysokie? Dlaczego brakuje u nas pracy dla młodych wykształconych ludzi mimo hucznych obietnic sprzed 4 lat? Dlaczego nasze miasto wyludnia się w zastraszającym tempie? W ciągu ostatnich 4 lat ubyło 7 tysięcy mieszkańców. Dlaczego młodzież nie widzi  tu perspektyw? Odpowiedzmy sobie, czy te rzekomo wielkie dotacje z Olsztyna pobudziły gospodarkę naszego miasta? A może te resztki z pańskiego stołu miały poprawić tylko czyjś wizerunek?  Jak to jest, że Olsztyn niewiele większy od Elbląga rozwija się kilka razy szybciej? Czy to jest zrównoważony rozwój? Znamy to z „Folwarku zwierzęcego” Orwella –   wszyscy są  równi, ale niektórzy są równiejsi. I kolejne pytania?  Jaki klimat stworzono w naszym mieście dla inwestorów tworzących miejsca pracy? Czy chcą zakładać tu swoje firmy i zatrudniać elblążan skoro deprecjonuje się ich wsparcie dla klubów sportowych? Dlaczego Warmia i Mazury  są na szarym końcu w korzystaniu ze środków unijnych? Zastanówmy się nad tymi pytaniami.

Miasto musi być przyjazne dla mieszkańców i przedsiębiorców. Radni Prawa i Sprawiedliwości  wprowadzili w życie Program Elblążanin+   1. etap – obniżenie cen biletów od 1 września pozytywnie zaopiniowany przez Zarząd Regionu Elbląskiej Solidarności, ale niestety negatywnie przez Prezydenta Miasta. Ale bilety i tak będą  tańsze dla uczniów, dla studentów, dla  pracowników dojeżdżających do pracy.

Szanowni Państwo.

Solidarność od początku walczy o szacunek dla ludzi pracy i  godną płacę.  Każdy pracodawca powinien o tym pamiętać, że pracowników trzeba szanować. Czy to w prywatnej firmie, czy państwowej instytucji, czy w urzędzie miasta. Ludzi trzeba szanować, nie można nimi pomiatać. Pracodawca nie może kierować się tym, kto jakie ma poglądy i czy dokonał wpłat na kampanię wyborczą. Powinien patrzeć na kompetencje i rzetelną pracę, premiować pracowników w sposób przejrzysty nie kumoterski.

W roku 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości i 38 lat po podpisaniu Porozumień Sierpniowych oddajemy hołd tym, którzy oddali życie i zdrowie za wolność, za prawdziwą wolność.

Cześć i chwała robotnikom Polskiego Sierpnia. Cześć i pamięć bohaterom naszej Niepodległości!

Zobacz więcej w kategoriach: Aktualności, W mediach. .

Imię / Nick (wymagane)

Email (wymagany)

WWW

Komentarze© Copyright 2019 • Rafał Traks Radny Rady Miejskiej w Elblągu