Wróć do strony głównej

Dlaczego kandyduję?

Premier Mateusz Morawiecki oficjalnie ogłosił, że wybory samorządowe odbędą się 21 października 2018 roku. Prawo i Sprawiedliwość zarejestrowało komitet wyborczy i listy kandydatów na radnych, co oznacza, że nasze ugrupowanie chce dalej zmieniać Elbląg na lepsze. Wiem doskonale, że jest jeszcze bardzo wiele do poprawy, ale nie uda mi się zmieniać naszego miasto bez Waszej pomocy. Tylko pracując razem dla Elbląga może On stać się miastem naszych marzeń.

Urodziłem się w Elblągu, tu ukończyłem szkołę, tu pracuję, mieszkam i z tym miastem wiążę swoją przyszłość. Wychowałem się w rodzinie, w której takie wartości jak uczciwość, solidarność i wrażliwość społeczna były zawsze na pierwszym miejscu. Dlatego 16 lat temu wybrałem Prawo i Sprawiedliwość. Przez siedem lat byłem liderem elbląskiego Forum Młodych PiS, gdzie zorganizowałem grupę ideowych i bardzo aktywnych młodych osób. Ponadto od 2014 roku aktywnie wspieram działania Elbląskiego Klubu Sportowego START Elbląg gdzie pełniłem społecznie funkcję wiceprezesa oraz dyrektora klubu. Podczas mojej pracy w klubie działając wspólnie z kibicami udało nam się zmienić wizualizację strony internetowej, uruchomić sklep internetowy kibica, zorganizować wiele akcji społecznych (np. Pluszak na dzień dziecka) czy pozyskać wielu nowych sponsorów miedzy innymi firmę KRAM S.A oraz realizowaliśmy program aktywizujący młodzież, który przyczynił się do zwiększenia aktywności fizycznej i mam nadzieję pozwoli wychować nowe pokolenie szczypiornistek.

Ostatnie cztery lata pokazały, że Witold Wróblewski i jego koalicjanci nie mają pomysłu na Elbląg. W zamian za to bardzo szybko rozwija się kolesiostwo oraz tworzenie układów i układzików, które szybko i sprawnie zbierają apanaże.

Stowarzyszeniu, które powstało 3 miesiące przed konkursem ma najmniej atrakcyjną ofertę, zostaje  przyznana kwota 200 tys zł. W tym stowarzyszeniu we władzach zasiadają współpracownicy urzędującego Prezydenta z niejednej kampanii wyborczej. Dzięki szybkiej reakcji Radnych PiS i Komisji Rewizyjnej blisko 65 % środków wróciło do budżetu miasta. Przypomnę, że sprawą zajmuje się Centralne Biuro Antykorupcyjne. Koalicjanci z PO i SLD jednoznacznie potwierdzili, że praca zespołu, który niby negocjował warunki była tylko i wyłącznie fasadowa i nie przyczyniła się do prowadzonych negocjacji Przedsiębiorstwem Turystycznym Góra Chrobrego. Żaden z członków zespołu nie wiedział co i za ile mamy kupić? Tak nie prowadzi się negocjacji. Dalej, niestety brakuje transparentności.

Nie mogę również zgodzić się z tym jak w naszym mieście jest podejście włodarzy do rozwoju i promocji sportu.

Po wypowiedzianych przez Witolda Wróblewskiego słowach, sponsor tytularny firma Kram, nie związana kompletnie z Elblągiem, która w przeciągu ostatnich dwóch lat zainwestowała w elbląski klub ponad milion złotych prywatnych środków wycofała się z dalszego wspierania Startu. Po mimo nacisku prawie wszystkich radnych oraz innych organizacji sportowych i społecznych Witold Wróblewski nie zgodził się na wsparcie działań klubu, co może doprowadzić do tego, że EKS Start Elbląg zniknie ze sceny sportowej Elbląga.

Nie godzę się również na rozdawnictwo, które przez lata proponuje nam Prezydent Wróblewski promując swoja osobę. Elbląska Strefa Kibica kosztowała około 200 tys. zł. Oprócz meczów Polaków, Elbląska Strefa Kibica świeciła pustkami. Codziennie odwiedzało ją maksymalnie 70 osób. Zamiast wziąć przykład z innych miast, które strefę potrafiły zorganizować zdecydowanie taniej, pokazując tylko na mecze Reprezentacji Polski oraz najważniejsze mecze mistrzostw. Ponadto Pan Prezydent wręczał młodym zawodnikom Olimpii medale wcześniej im odebrane. Chłopcy już raz byli nagradzani za swoje sukcesy sportowe. Na potrzeby kampanii wyborczej Pana Prezydenta, chłopcom odbierano medale i puchar, tylko po to, by je jeszcze raz wręczyć, już w obecności mieszkańców, właśnie na Elbląskiej Strefie Kibica. O tym fakcie głośno mówili rodzice oraz same dzieci, które były zdziwione, że raz wręczone medale muszą oddać, by za chwilę ponownie je otrzymać, tym razem już z rąk Pana Prezydenta.

Nagannym jest również fakt wykorzystywania nazwiska Prezydenta przy promocji i sponsorowaniu imprez miejskich. Prezydent nie jest sponsorem, sponsorem jest miasto Elbląg i my wszyscy elblążanie. Przykładem jest umieszczenia nazwiska Pana wróblewskiego na koszulkach dla uczestników biegu Piekarczyka – imprezy miejskiej z 10 letnią tradycją.

Nie do zaakceptowania jest również sposób nadzorowania realizowanych inwestycji. Przypomnę w jaki sposób był realizowany tor KALBAR”, roczne opóźnienie, podrożenie inwestycji o ponad milion złotych i na domiar złego brak konsekwencji w egzekwowaniu kar umownych.

Jako Radny nowej kadencji będę chciał wprowadzić zmiany systemowe tak żeby konkursy były uczciwe i transparentne, żeby stowarzyszenia przedstawiające najlepszą i najbardziej realną ofertę, popartą doświadczeniem otrzymywało największe środki na realizacje określonych w ofercie zadań.

Będę zabiegał o to żeby sport zawodowy, a przede wszystkim elbląski Start i Olimpia zabiegały o jak najwyższe cele. Elblążanie zasługują na Mistrza Polski w szczypiorniaku, a elbląscy piłkarze winni na stałe zameldować się w pierwszej lidze. Aby zdobywać najwyższe cele i być mistrzem potrzebne są pieniądze. Jako radny będę zabiegał o zwiększenia wsparcia finansowego na sport zawodowy. W końcu to dzięki wylanym na parkiecie łzom ciężkim treningom i walce takie marki ja  Start Elbląg i Olimpia Elbląg promują Nasze miasto na arenie Polski oraz Europu.  Rolą Władz Miasta jest wspieranie działań klubów. Nie tylko finansowo ale również organizacyjnie, a także w pozyskiwaniu nowych sponsorów.

Chciałbym aby tak jak przez okres ostatniej kadencji kiedy byłem Radnym Rady Miejskiej ta strona była stroną pełną uwag, przemyśleń i pomysłów na Elbląg, a w szczególności na dzielnice Zawada, Na Stoku oraz Kępa północna, której jestem mieszkańcem. Właśnie Internet daje liczne możliwości dotarcia do mieszkańców naszego miasta, a jednocześnie pozwala im w swobodny sposób wyrażać swoje opinie. W związku z tym, mam nadzieję, że strona ta stanie się dobrym miejscem do wymiany poglądów i pomysłów. Dzięki wspólnej nici porozumienia możemy starać się wspólnie tworzyć rozwiązania, które pozwolą nam osiągać wymierne korzyści, zarówno dla mieszkańców naszego okręgu, jak i całego Elbląga.

Wiem, że elblążanie zmagają się w naszym mieście z licznymi problemami, które ich ograniczają. Nie wszyscy mają możliwość samodzielnie uporać się z tymi przeszkodami. Wiem jakie są problemy elblążan, w szczególności ludzi młodych, ale także tych nieco starszych oraz naszych babć i dziadków. Chciałbym rozwiązywać problemy elblążan, zarówno te małe, często zapominane przez polityków, za to bardzo uciążliwe, a także wziąć na swoje barki te najważniejsze, które wymagają wieloletniej pracy na rzecz miasta.

Zdecydowałem się kandydować na radnego, ponieważ mam świadomość, że podejmując się nowych wyzwań i mając pomysły na rozwiązanie trapiących nas problemów razem możemy uczynić wiele dla poprawy warunków życia w Naszym mieście. 21 października elblążanie staną przed poważną decyzją, decyzją od której zależy przyszłość Naszego miasta, dlatego wspólnie musimy wybrać odpowiedzialnego Prezydenta, i kreatywną Radę Miejską.

Elbląg ma być równorzędnym partnerem dla Olsztyna w Województwie warmińsko- mazurskim oraz powinien być silnym ośrodkiem regionalnym otwartym na Trójmiasto, Warmię i Mazury oraz obwód Kaliningradzki.

Chciałbym aby dzieci i młodzież miały równe szanse w uzyskaniu wykształcenia i pracy, a każdy elblążanin miał poczucie bezpieczeństwa, własnej wartości, godne warunki życia. Chciałbym aby nowo wybrana Rada Miejska działała dużo sprawniej, szybciej i była bardziej kreatywna i otwarta na przyszłość.

 

Z wyrazami szacunku© Copyright 2019 • Rafał Traks Radny Rady Miejskiej w Elblągu